Szukaj
Close this search box.

Poniżej znajdziesz prosty kalkulator, który pozwoli lepiej rozeznać się w zapotrzebowaniu na prąd podczas Twoich wspaniałych wyjazdów. Niezależnie od tego czy są to wyjazdy letnie, czy też zimowe postaram się pomóc Ci podjąć świadomą decyzję nie tylko odnośnie zakupu akumulatorów, jako magazynów energii. Uzyskasz również podpowiedź czy warto kupować panele słoneczne i jakiej mocy.

Poniżej kalkulatora znajdziesz również mini FAQ, które może pomóc zrozumieć zarówno jak to jest liczone, jak również jak wykonać takie obliczenia samodzielnie.

Nowość! Możesz podejrzeć przykładowy formularz wypełnionymi poglądowymi (a niekiedy absurdalnymi) danymi. Ta opcja może być pomocna jeżeli masz problem z wylistowaniem wszystkich urządzeń, z których masz zamiar korzystać w kamperze.

Zanim przejdziemy do kalkulacji zaznacz zdania, które są prawdziwe.

Odbiorniki w instalacji 12V

Podaj wszystkie urządzenia, które będą podłączone bezpośrednio do akumulatora lub pod wyjście "load" regulatora paneli słonecznych np. oświetlenie, pompa wody, wentylator okapu kuchennego, ładowarki telefonów komórkowych/tabletów/laptopów (jeśli korzystają z gniazd 12V). Jeśli planujesz podróżować również w okresach późnojesiennych, zimowych i wczesnowiosennych weź pod uwagę, że czas działania oświetlenia może być wydłużony. Dodatkowy prąd może pobrać ogrzewanie. Przemyśl wszystkie warianty, aby kalkulacja była maksymalnie zoptymalizowana.

Podanie nazwy odbiornika jest opcjonalne, ale pozwoli się lepiej rozeznać czy urządzenia nie są zduplikowane.
Ten parametr pozyskasz z tabliczki znamionowej samego urządzenia bądź zasilacza.
USD
USD
USD
USD
USD
USD
USD
USD
USD
USD

Odbiorniki w instalacji 230V

USD
USD
USD
USD
USD
USD

Twoje obliczenia pojawią się tutaj po uzyskaniu przynajmniej 1Ah zużycia. Podsumowanie będziesz mógł wysłać sobie na adres email.

Podsumowanie obliczeń i porady:

Dla urządzeń działających na 12V pojemność akumulatora zabezpieczająca całodniowy postój (bez doładowywania akumulatora) powinna być nie mniejsza niż: Ah. Twoje urządzenia na 12V w cyklu dobowym zużywają łącznie Wh.

Ah
Wh

Z wprowadzonych danych wynika również, że urządzenia zasilane z przetwornicy 230V zużyją od około Ah do nawet Ah z akumulatora. A całkowity prognozowany pobór wyniesie w zakresie –Wh.

Prognozowana minimalna pojemność akumulatora dla zabezpieczenia cyklu dobowego dla wszystkich wskazanych urządzeń: Ah (w porywach do Ah)

Całkowity pobór z akumulatora w cyklu dobowym: Wh (a nawet do Wh)

Przetwornica nie działa bezstratnie, a sprawność na poziomie powyżej 90 procent osiąga w konkretnych warunkach użytkowania. Kup przetwornicę dopasowaną do swoich potrzeb. Przetwornica dużej mocy, do której będziesz podłączał urządzenia małej mocy (np. generujące obciążenie w 20%) może generować straty na poziomie 50%! Najlepiej również, aby przetwornica była wyposażona w "eco mode", który przełącza ją w tryb stand-by z minimalnym poborem prądu (liczonym w miliamperach), gdy nie jest aktywnie wykorzystywana.

Pozostałe parametry przetwornicy (np. sinus) dobieraj według potrzeb urządzeń, które będziesz do niej podłączał.

UWAGA! Jeśli tylko masz możliwość staraj się używać ładowarek samochodowych, dzięki temu napięcie nie będzie musiało być sztucznie podnoszone do 230V, by następnie znów obniżać je do niezbędnych wartości (np. do około 18-20V dla ładowarki do laptopa, czy 5-10V dla ładowarki szczoteczki do zębów, maszynki do golenia i wielu innych urządzeń).

Ah
Wh
Ah
Wh

Jeżeli planujesz postój w jednym miejscu bez doładowania akumulatorów przemnóż te wartości przez ilość dni postoju, aby uzyskać informację o tym, jakiej pojemności akumulator zakupić.

Na finalną decyzję dotyczącą pojemności akumulatora wpływ może mieć również fakt, na jaki akumulator się zdecydujesz oraz, czy będziesz go doładowywał.

Ah
Wh
Ah
Wh

Akumulatory możesz doładowywać na kilka sposobów: alternatorem samochodu podczas jazdy, z gniazdka elektrycznego podczas postoju na kempingu (energoblok, ładowarka, prostownik) lub z paneli słonecznych.

Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie zakładające montaż paneli, to miej na uwadze, że:

  • nie uzyskasz pełnej sprawności montując je na płasko;
  • kąt padania promieni słonecznych jest różny w zależności od pory dnia czy kraju, w którym przebywasz;
  • nie zawsze będziesz stał w pełnym słońcu (czasem będziesz musiał schować się w cieniu).

Twoje zużycie wskazuje, że aby w ciągu 10 godzin pełnego słońca uzupełnić zużytą energię potrzebujesz paneli o łącznej mocy minimum W.

Do ładowania akumulatorów z panelu słonecznego o takiej mocy potrzebujesz regulatora (najlepiej MPPT) , który zapewni obsłużenie prądu minimum A

Wyobraź sobie jednak, że stoisz przez jeden dzień zupełnie bez słońca (w deszczu, w cieniu ... etc.). Być może dłużej światło jest zapalone, nieco więcej niż zwykle spędzasz czasu przed komputerem/tabletem/TV ... itp. Kolejnego dnia chciałbyś nie tylko odzyskać całą pozyskaną energię, ale również w dalszym ciągu korzystać ze swoich urządzeń. W takim wypadku wychodzi na to, że panel powinien mieć przynajmniej W, a regulator powinien obsłużyć ładowanie prądem o natężeniu A

Warto zatem również wziąć pod uwagę, że po jednym, dwóch deszczowych dniach będziesz miał tydzień słońca, więc akumulator zdąży się naładować również mniejszym panelem. Zaopatrz się jednak wtedy po prostu w większe akumulatory, które na skutek dłuższych okresów niedoładowania nie tracą drastycznie pojemności i mogą być doładowywane przez kilka dni. Pamiętaj również, by podczas kalkulacji zużycia prądu brać pod uwagę różne ewentualności, szczególnie w sytuacji, gdy zamierzasz podróżować z innymi osobami.

Jeżeli planujesz podróżować późną jesienią, wczesną wiosną lub w okresach zimowych zużycie dobowe może ulec zwiększeniu nawet do poziomu Ah. To powoduje, że aby uzupełnić zapasy energii powinieneś mieć panele o mocy nawet W oraz regulator, który zapewni obsłużenie prądu minimum A.

To są niemal absurdalne wartości, więc zastanów się nad innymi rozwiązaniami (agregat chociażby o mocy 1kW, ładowarka akumulatorów 230V ... itp.)

Ah

Oczywiście jeśli chodzi o podróżowanie zimą wiele zależy również od tego czy będą to weekendowe wyjazdy w góry na narty, czy może dwutygodniowe wypady w nieznane. Warto jednak przemyśleć najbardziej pesymistyczny wariant i w razie potrzeby włączać program oszczędnościowy, aby dwie kawy z ekspresu nie oznaczały przymusowej pobudki z powodu niedziałającego ogrzewania w środku nocy.

Pamiętaj, że powyższe kalkulacje mają charakter wyłącznie orientacyjny i jako autor powyższego kalkulatora nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za decyzje zakupowe podjęte na podstawie podsumowania kalkulacji wykonanej w oparciu o wprowadzone dane. Przy podejmowaniu decyzji warto się skonsultować ze sprawdzonym specjalistą (niekoniecznie sprzedawcą danego asortymentu) bądź zaufanym gronem użytkowników danego rozwiązania.

Możesz wysłać podsumowanie powyższych kalkulacje poprzez e-mail, wystarczy, że podasz adres. Dane nie są nigdzie przechowywane i zapisywane, więc jeśli odświeżysz lub opuścisz tę stronę, to wszystkie dane zostaną utracone.
Pole opcjonalne, maksymalnie 500 znaków0 / 500

#faq

Podstawowe parametry urządzenia umieszczane są na tabliczkach znamionowych lub w dokumentacji urządzenia (np. instrukcja obsługi). Znajdziemy tam m.in. wartość napięcia zasilającego wyrażoną w woltach (np. 5V), pobór prądu wyrażony w amperach (np. 2A) oraz moc wyrażoną w watach (np. 10W). Mając podane dwie z tych danych jesteśmy w stanie w łatwy sposób obliczyć trzecią wartość pamiętając, że 1W = 1V * 1A. Jeżeli zatem mamy urządzenie o mocy 24W i jest ono przeznaczone do pracy na napięciu 12V, to jego pobór wynosi 2A.

Co jednak zrobić, gdy urządzenie jest zabudowane w kamperze, nie mamy dostępu do tabliczki znamionowej lub dokumentacji? Dla urządzeń pobierających nie więcej niż 10A (120W) w instalacji samochodowej można zastosować najprostszy miernik do kupienia za kilkanaście złotych. Jak to zrobić?

Aby to wyjaśnić posłużymy się przykładowymi danymi (realne wartości z mojego kampera):

Odbiornik prądu
Moc
(W)
Czas użycia
(h)
Zapotrzebowanie
(W x h = Wh)
Oświetlenie (6 x 1,5 W)
9
3
27
Pompa wody
40
1
40
Laptop z zewnętrznym monitorem
45
10
450
Wentylator1512180
Tablet1010100
Telefon181,527
Razem: 824

 

Skoro wszystkie urządzenia w cyklu dobowym pobiorą 824Wh, to jaki akumulator zabezpieczy takie zapotrzebowanie?

Aby to wyliczyć posługujemy się kolejnym wzorem: Wh / V = Ah

824 / 12 = 68,66

Teoretycznie zatem akumulator 70Ah powinien zabezpieczyć wyjazd na jeden dzień (dobę).

Zwyczajowo przyjmuje się jednak, że zapotrzebowanie na prąd należy zabezpieczyć 20% marginesem, czyli uzyskaną pojemność mnożymy przez 1,2. I uzyskamy 82,4Ah.

Trzeba pamiętać, że zalecane rozładowanie akumulatorów, aby utrzymać ich żywotność nigdy nie wynosi 100%. Warto więc założyć jeszcze jakiś margines i rozładowywać akumulator w zakresie 60-80%, aby służył nam nieprzerwanie przez długi czas.

W kalkulacji są uwzględnione również współczynniki wypracowane przez praktyków!

Operujemy na podstawowych jednostkach fizycznych:

  • W = V x A
  • V = W / A
  • A = W / V

I konwersji między nimi wykonywanej według wzorów:

  • W = V x A
  • V = W / A
  • A = W / V

Dzięki temu będziemy w stanie wyliczyć dobowe zapotrzebowanie na prąd według wzoru:

W x h = Wh

A następnie wyliczyć niezbędną pojemność akumulatora:

Wh / V = Ah

Podobnie w przypadku paneli słonecznych. Znając ich moc (W) jesteśmy w stanie skalkulować ile prądu dostarczą do akumulatora i odbiorników w ciągu jednego słonecznego dnia.