Szukaj
Close this search box.

AMA na Wykopie – podsumowanie

Podsumowanie AMA, w którym odpowiadałem na pytania dotyczące mojego nietypowego stylu życia.

Nie tak dawno miało miejsce AMA (czyli skrót od angielskiego: Ask Me Anything), o którym informowałem we wpisie: AMA na Wykopie. Dziś nadszedł czas, by pokusić się o jego krótkie podsumowanie.

Było to niezwykle interesujące, ale i stresujące doświadczenie. Bite 9 godzin siedziałem przy komputerze i odpowiadałem na pytania obcych osób o szczegóły mojego pomysłu na życie i rozwiązania, z których codziennie korzystam (ogrzewanie, dostęp do wody … etc). Pojawiły się insynuacje o naciąganie ludzi na pieniądze, trafiały się również pytania bardzo osobiste wywodzące się z podstawowego: dlaczego zamieszkałem w kamperze. Co niektórzy dostrzegli bowiem na zdjęciach wnętrza mojego kampera zdjęcie mojego Synka w ramce i oczywiście musieli pociągnąć temat. No ale “anything, to anything“, mogli zapytać o cokolwiek, więc śmiało z tego korzystali.

Biorąc pod uwagę, że było to nietypowe znalezisko ilość wykopów w mojej opinii jest dość duża, bo prawie 900. Angażowałem się z całych sił i starałem się odpisywać na wszystkie pytania, nawet jeśli się powtarzały, aby nikt nie czuł się pominięty.

Podsumowanie wymagało ode mnie sporego zaangażowania, ale dzięki temu powstało coś w stylu FAQ mieszkania w kamperze 🙂

Podsumowanie komentarzy

Generalnie społeczność zarówno ze strony Mirków, jak i Mirabelek okazała się ciekawa tego pomysłu i w sumie AMA obfitowało w ponad 500 komentarzy (połowa chyba napisana przeze mnie, jako odpowiedzi na pytania 😉 ). Większość pytań ciekawa i zasadna. Dotyczyła kosztów utrzymania (a przede wszystkim ogrzewania, bo AMA miało miejsce podczas mrozów rzędu -13 stopni), warunków bytowych (woda, prąd, gaz), pracy i zarobków, możliwości podróżowania. Najciekawsze pytania pozwoliłem sobie zebrać poniżej ponieważ niektóre kwestie mogą interesować również czytelników mojego bloga, więc jest to dobry pomysł na podsumowanie całego AMA. (Aby poznać dokładne odpowiedzi w oryginalnym AMA można po prostu kliknąć.) Przy okazji zaznaczam, że pisownia jest oryginalna:

Tak. Prawo jazdy kat. B wystarcza do prowadzenia pojazdów samochodowych do 3,5 tony.

avis21: w kamerze można pić %? Z tego co się orientuje jak są kluczyki w stacyjce i się pije % to tak jakby się prowadziło auto.

Być może ktoś z Was podobnie, jak @Avis21 myśli, że aby mieszkać w kamperze trzeba mieć odpalony silnik, więc od razu odpowiadam: nie trzeba. Inaczej poszedłbym z torbami, już dawno temu 🙂 Jak najbardziej można spożywać alkohol. BTW, gdyby nie można było, to nie byłaby raczej zbyt popularna forma wypoczynku 😉 Tutaj też pomógł wyjaśnić temat użytkownik @sebastian-klosowski (cyt.): “nic takiego nie ma miejsca. Tylko i wyłącznie prowadzenie samochodu po alkoholu jest karane. Jeżeli masz uruchomiony silnik i pijesz to mogą się postarać o “usiłowanie prowadzenia w stanie pp użyciu” ale jeszcze żaden sąd tego nie klepnął.

piotr-maszkar: co to za szara woda? Znaczy z odzysku?

W tym wypadku z odpowiedzią pospieszył użytkownik @Camis (cyt.): “Szara woda – Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów zabrudzoną wodę. W > praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, > kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania.

apkwiatosz: A jak wygląda kwestia ogrzewania, z bloga wyczytałem że gazowe, nie boisz się czadu, czy to piecyk z zamkniętą komora spalania?

Zgodnie z prawdą odpowiedziałem, że nie wiem. Okazało się, że mogłem temu zagadnieniu poświęcić więcej czasu. Myślałem jednak, że skoro tyle osób korzysta z tych piecyków, to po prostu są bezpieczne. Co prawda nie myliłem się, ale trzeba przyznać, że nie miałem o tym pojęcia. Na szczęście użytkownik @obiektywny_ znalazł stosowne informacje i podzielił się nimi podczas AMA (cyt.): “Troche nie fajnie ze nie masz pojecia na ten temat bo to dla twojego zdrowia. Ale tak piecyk truma ma zamknieta komore spalania i dziala jak mini piec dwu funkcyjny. Zasysa powietrze do komory z zewnatrz i tam tez wywiewa spaliny.” Jeszcze raz z tego miejsca dziękuję mu za zaangażowanie w znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Podobnie napisał również użytkownik @teddyb2: “ten grzejnik jest bezpieczny w każdej kubaturze. To jest mini kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, powietrzem pobieranym z zewnątrz, wymuszonym wyrzutem spalin i kompletem zabezpieczeń, a za kaloryfer robi obudowa palnika. Bardzo fajne i “czadowo” całkiem bezpieczne.

W podobny ton uderzył również @wacek901:
No obawiam się że na kampera trzeba mieć pozwolenie na budowę wiec nie chwaliłbym się lokalizacją ani numerem rejestracyjnym tym bardziej” oraz “Nie chce Cię martwić ale tutaj https://www.dzialkanadmorzem.pl/warto-wiedziec/baza-wiedzy/pozwolenie-na-budowe-dla-przyczepy-kempingowej-272 jest podstawą prawna odnośnie wymagania pozwolenia na budowę przy mieszkaniu w kamperze więc nie chwaliłbym się numerami rejestracyjnym i położeniem kampera

Co ciekawe ten artykuł pomógł mi zrozumieć ten problem i jednocześnie upewnić się, że nie łamię prawa budowlanego. W samym artykule bowiem jest wskazane, że kamper powinien stać w jednym miejscu nieprzerwanie przez 120 dni w roku, a nawet gdyby ktoś miał co do tego zastrzeżenia, to dalej wyraźnie jest napisane: “Jeśli nadzór budowlany wykryje nieprawidłowości, czyli gdy przyczepa kempingowa odpowiadać będzie wymienionym wyżej kryteriom (i tym samym podlegać będzie pod przepisy budowalne), ale jej właściciel nie uzyskał wcześniej pozwolenia na budowę, wyda nakaz rozbiórki. W tym przypadku nie oznacza to demontażu obiektu, a nakaz usunięcia obiektu z terenu, na którym został zlokalizowany niezgodnie z prawem.

Ponieważ inni też mieli podobne dylematy ekonomiczne odpowiedziałem (cyt.): Macie oczywiście rację. Ale po pięciu latach płacenia za pokój nie masz nic. Pieniądze włożone komuś do kieszeni. A ja będę miał kampera nadal… zawsze mogę go sprzedać i kupić – jak już gdzieś wspomniałem – domek holenderski albo mieć na wkład własny. Innymi słowy, to że dziś coś jest tańsze (mniej pieniędzy wychodzi z twojej kieszeni) nie oznacza, że jest tańsze dla ciebie w ogólnym rozrachunku.

@pandolin: Co na to listonosze? 😀
Cóż mogłem odpowiedzieć na tak postawione pytanie na “portalu ze śmiesznymi kotami”? Pozostało mi tylko jedno:

Nienawidzą mnie, bo muszą za mną ganiać po całej Polsce, żeby dostarczyć polecone! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Na koniec zostawiłem pytanie, które pojawia się niemal w każdym AMA:

Moja odpowiedź? Oto ona:

Sto kamperów wielkości kaczki. Mógłbym je porozdawać Mirkom podczas AMA i dopisać tag “rozdajo” (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
A kaczka wielkości kampera? Rozmiar podobno nie ma znaczenia, ale jak to ugotować? ¯\_(ツ)_/¯

Wiadomo jednak, że oprócz pytań pojawiały się również komentarze – w zdecydowanej większości pozytywne – poniżej kilka z nich:

@idiot: Mój Ty bracie z innej matki! 🙂

@Cgup: z jednej strony uważam że tracisz życie na głupoty. Z drugiej strony możesz być bardziej szczęśliwy niż duża część społeczeństwa

@obiektywny_: to chyba takie skryte marzenie wiekszosci aby byc wolnym i jezdzic camperem, moje tez

@EvilSoul: Zawsze chciałem coś takiego zrobić, szacun 🙂 

@Niebadzlosiem: Spełniasz marzenie wielu ludzi.. w tym poniekąd moje 😀

@chuckd: Masz świetną stronę – ładnie, elegancko, bez zbędnych wodotrysków – chciałbym, żeby cały internet tak wyglądał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Acquaintance: Powodzenia kumplu! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@contrast: Przyjemnie sie czyta, fajne ama i ciekawy pomysł na zycie. Pozdrawiam.

@flat_eric: Cześć, bardzo fajnie się zagospodarowałeś w tym kamperze. Powiem szczerze, że ja też nie wyobrażam sobie kredytu na mieszkanie na 30 lat lub płacenia komuś 1.5k miesięcznie za wynajem. Chociaż taki pojazd wydaje mi się dość awaryjny, bo ma już swoje lata (sam jeżdżę 20 letnią Primerą i wiem jak się sypie ze starości ( ͡° ʖ̯ ͡°)), ale za to masz mobilny dom jak by nie patrzeć. Osobiście myślę o jakimś baraku mieszkalnym bo ceny mieszkań to nieporozumienie, patrząc na zarobki w tym kraju. Powodzenia, ciasny ale własny ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

W jednostkowych przypadkach pojawiały się zwyczajne hejty lub wychodziły braki w umiejętności logicznego myślenia, łączenia faktów, bądź podstawowej matematyki, ale tych komentarzy sobie tutaj oszczędzę 😉

Na koniec jeszcze najciekawszy z takich pseudo-detektywistycznych:

@ElCidX: No i niby pół roku mieszkasz w kamperze a nie jest przygotowany do zimy? Oj śmierdzi mi tutaj coś bardzo. (…) Wygląda trochę jak próba wyciągania kasy od ludzi.

No przejrzał mnie na wskroś … zatem już bez owijania: ktoś jest chętny podzielić się ze mną swoimi pieniędzmi? 😀

Ogólne podsumowanie AMA

Podsumowanie AMA trzeba również uzupełnić o informację, jaki był efekt AMA już po jego zakończeniu. Z pewnością należy zauważyć, że skutkiem AMA była zwiększona ilość odwiedzin na stronie (ponad 12k odwiedzin i prawie dwa razy tyle odsłon). Innym efektem, którego zupełnie się nie spodziewałem było … zainteresowanie dziennikarzy!

Skontaktował się ze mną dziennikarz magazynu i portalu Polski Caravaning, dziennikarka portalu Wirtualna Polska oraz dziennikarka TV TVN BiS (pic rel).

  

Szczerze mówiąc nie byłem na to przygotowany, więc z początku nawet nie wiedziałem, jak zareagować. Zgodzić się, czy się nie zgodzić? Jakie mogą być możliwe konsekwencje? Artykuł przed publikacją można autoryzować, ale wywiad w TV?

Jak zapewne się domyślacie z wywiadu w TV nic nie wyszło. Uprzejmie podziękowałem za propozycję, ale na daną chwilę po prostu nie mogłem skorzystać (bardziej ze względów zdrowotnych, aczkolwiek wizyta w TV chyba na chwilę obecną jest ponad moje możliwości 😉 ). Wywiady prasowe być może jeszcze dojdą do skutku. Tak czy inaczej jest to kolejny efekt, jaki przyniosło zorganizowanie tego AMA. Czy na sto procent pozytywny? Nie mnie to oceniać i na razie chyba ogólnie ciężko pokusić się o jednoznaczną ocenę. Niezwykle budujący jest jednak fakt, że temat nie przeszedł bez echa, ale czy jestem przygotowany na stanie się osobą rozpoznawalną – żeby nie powiedzieć medialną? Chyba nie. Tym niemniej zmotywowało mnie to,

Patrząc jednak na dość pozytywny odbiór mojej “bezdomności lvl 2.0”, a może i lekką fascynację niestandardowym podejściem do życia widzę nadzieję na to, że coraz mniej osób da sobie wmówić czym jest sukces. Sukces, to bycie szczęśliwym, a nie mieszkanie, samochód i wszystko w kredycie na 40 lat spłacanym z pensji, która ledwie starcza na wiązanie końca z końcem. Im więcej ludzi to zrozumie tym lepiej.

Może dzięki temu również więcej ludzi zacznie doceniać to, co faktycznie ma. Zauważy, że mieszka w luksusach: stały dostęp do bieżącej wody w kranie (może nawet ciepłej!), prądu, gazu … ja o to wszystko muszę zadbać, zorganizować – dla nich posiadanie tego już jest tak oczywiste, że nie zauważają, jaki to niesamowity komfort! Do tego nielimitowany Internet, telewizor, konsola do gier … i wszystkie inne dobra luksusowe.

A Wy jak myślicie? Powinienem udzielać wywiadów i w ten sposób propagować taki pomysł na życie?

Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu!

Tymczasem ode mnie by było na tyle. Dziękuję tym, którzy doczytali do samego końca 🙂

 

P.S. AMA zostało pozytywnie zweryfikowane przez moderację portalu dopiero po kilkudziesięciu godzinach od jego zakończenia pomimo kilkukrotnego wysłania dokumentów weryfikacyjnych przed jego rozpoczęciem i zweryfikowania się bezpośrednio w komentarzach do znaleziska. Teraz już rozumiem dlaczego wszystkie Wykopki tak narzekają na opieszałość moderatorów 😉

Może przeczytasz coś jeszcze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wsparcie projektu można okazywać na wiele sposobów.
Poniżej znajdziesz dostępne opcje wsparcia finansowego:

Wspieraj Autora na Patronite

Możesz również wspierać projekt poprzez obserwowanie profili społecznościowych i udostępnianie treści.

Niezależnie od tego, z której formy wsparcia zdecydujesz się korzystać za każdą z nich z góry uprzejmie dziękuję!